Garść informacji na temat badań przemysłowych realizowanych przez przedsiębiorstwa i ich dofinansowaniu

Badania przemysłowe realizowane przez przedsiębiorstwa to jedno z działań w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, który ma obudzić innowacyjny potencjał polskich przedsiębiorców. Do wzięcia w 2018 r. jest aż 20 mln euro – to maksymalna wartość dofinansowania jednego projektu. Kto może starać się o środki? Jakie są cele strategiczne POIR 1.1.1? 

„Skromni innowatorzy”

Unijny Ranking Innowacyjności w 2013 r. nie pozostawiał złudzeń. Polska zajęła w nim dalekie, 25. miejsce, wyprzedzając jedynie Łotwę, Rumunię i Bułgarię, i tym samym została zaliczona do grupy „skromnych innowatorów”. Kolejny rok – 2014 – nie przyniósł lepszych wieści. W rankingu Global Innovation Index Polska uplasowała się dopiero na 45. miejscu – wyprzedzają ją sąsiedzi: Czechy, Litwa, Słowacja. Choć nakłady na badania i rozwój były stopniowo zwiększane (np. w latach 2007-2011 uległy podwojeniu), to dystans pomiędzy Polską a wysokorozwiniętymi krajami UE jest wciąż duży. Jak zatem ten dystans niwelować i zwiększyć konkurencyjność polskich przedsiębiorstw? Z pomocą przychodzą fundusze europejskie.

badania przemysłowe realizowane przez przedsiębiorstwa

W stronę Gospodarki Opartej na Wiedzy

Program Operacyjny Inteligenty Rozwój powstał, by pobudzić innowacyjności polskiej gospodarki. Ma stymulować wzrost gospodarczy przez zwiększanie środków na badania i rozwój (B+R), a dzięki temu poprawić jej konkurencyjność i stopniowo kierować ją w stronę modelu Gospodarki Opartej na Wiedzy (GOW). Dofinansowanie na badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa (POIR 1.1.1) ma zachęcić do inwestowania w tym obszarze. Badania i prace rozwojowe mają służyć:

  • zdobyciu nowej wiedzy, która przyczyni się do opracowania innowacyjnych produktów i usług,
  • doskonaleniu usług, produktów i procesów już istniejących,
  • prowadzeniu eksperymentalnych prac rozwojowych,
  • opracowywaniu prototypów i wdrażaniu projektów pilotażowych.

Postaraj się o dofinansowanie

Nabór wniosków do  POIR 1.1.1 w perspektywie 2018 r. rozpoczął się 3. marca, a potrwa do 28. grudnia. O środki mogą się starać podmioty z sektora MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa). Najwyższy poziom dofinansowania – max. 20 mln euro – przewidziano dla projektów obejmujących głównie badania przemysłowe. Nieco mniej – 15 mln euro – na eksperymentalne prace rozwojowe. Można również pozyskać środki na prace przedwdrożeniowe – 2 mln euro lub 200 000 euro.

Badania przemysłowe realizowane przez przedsiębiorstwa oraz te skupiające się na pracach badawczych są jednym z lepszych sposobów na udoskonalenie i zwiększanie konkurencyjności produktów i usług. Polacy niestety niechętnie angażują w nie środki własne. Warto zatem skorzystać z finansowania zewnętrznego.

Dodaj komentarz